Cu Rădoi, urcăm pe 2

La primul meci cu Rădoi selecționer, naționala de tineret a obținut o victorie uriașă și în același timp dramatică, 2-1 în Portugalia. În repriza a doua Cicâldău și Andrei Ivan au marcat pentru România. La 2-0, România a rămas în 10 după eliminarea lui Nedelcearu ( min 70) și portughezii s-au apropiat la un gol. În minutul 90, Andrei Ivan a fost eliminat, iar arbitrul a prelungit meciul cu 9 minute – consecință a accidentărilor acuzate de jucătorii români, care au stat mult timp prăbușiți pe gazon. În minutul 90+9, arbitrul a dat penalty pentru Portugalia, dar portarul Ionuț Radu a apărat și România a urcat pe locul 2.

Marți România joaca acasă cu Bosnia, iar o victorie ar asigura în mare parte locul 1 și, implicit, calificarea la Campionatul European. În cazul unui egal, România ar trebui să câștige acasă cu Elveția și Liechtenstein, fiind avantajată la meciurile directe cu Bosnia (după victoria din deplasare cu 3-1).

Dacă termină pe locul 2, România va trebui să aștepte jocul rezultatelor. Cele mai bune 4 echipe (din cele 9 grupe) clasate pe locul 2 vor juca meciuri de baraj pentru calificarea la Euro.