Stanciu și Băluță, primul trofeu în noul sezon

Slavia Praga, echipa la care evoluează Nicolae Stanciu și Alex Băluță, a câștigat în acest weekend Supercupa Cehiei și Slovaciei.

Partida a pus față în față pe câștigătoarea Cupei Cehiei, Slavia, și pe cea a Cupei Slovaciei, Spartak Trnava. Meciul s-a jucat pe terenul celor din urmă și a fost câștigată cu 3-0 de cehi.

Nicușor Stanciu nu a fost inclus în lot, fiind abia transferat. Alexandru Băluță a intrat pe teren în minutul 77. Golurile au fost marcate de Soucek (minutele 40 din penalty și 61) și Husbauer (71).

Prima ligă cehă va începe săptămâna viitoare, marele derby Sparta – Slavia fiind programat pe 21 septembrie.