Prima victorie europeană după 26 de ani pentru Craiova

CS Universitatea Craiova a reușit să câștige partida din primul tur preliminar al Europa League, contra azerilor de la FK Sabail. Cele două formații au terminat pe locul 3 în ligile naționale.

Golurile au fost marcate de: Mateiu (minutul 12), Ramazanov (minutul 33), Bancu (minutul 51), Mihai Roman (minutul 67) și din nou Ramazanov (minutul 82).

Sabail: Bozinovski – Abbasov, Yunuszada, Rahimov, Erico – Cociuc, Essien, Amirguliyev – Abbasov, Ramazanov, Hamdi. Antrenor: Aftandil Hajiyev

Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu, Qaka – Bărbuț, Roman, Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură

Meciul s-a desfășurat la Baku pe ASCO Arena, în fața a câtorva mii de spectatori.

Partida retur va avea loc săptămâna viitoare la Craiova și daca se vor califica oltenii vor juca în turul următor cu învingătoarea dintre Honved (Ungaria) și Zalgiris Vilnius (Lituania).

fcro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

FCSB - Milsami 2-0. Victoria lui Tănase aduce liniștea pentru prima etapă din campionat.

joi iul. 11 , 2019
FCSB debutează cu victorie în noul sezon de Europa League. Tănase a marcat o dubla și Bogdan Andone primește prima porție de liniște de când a preluat echipa. FCSB e aproape calificată în turul 2 preliminar din Europa League, dar va pleca la Orhei fără Lucian Filip. Filip a luat […]