Sezonul 2015/2016 al Ligii a II-a a fost ultimul desfășurat pe 2 serii geografice și care a folosit sistemul play-off / play-out. A fost și ultimul sezon al vechiului Rapid înainte de faliment.

Rapidul era patronată atunci de omul de afaceri moldovean Valerii Moraru, care deține companiile Azuga Waters și Perla Covasnei. Antrenor era Dan Alexa, fost jucător al giuleștenilor în sezonul 2011/2012, sub comanda lui Răzvan Lucescu.

Am jucat doar un an la Rapid, dar Rapidul a avut impact asupra mea, ca stare de spirit. Are un farmec special și mă bucur că sînt aici. Mă aștept la un an greu.

Am încredere în puterea noastră de muncă și trebuie să reușim. Obiectivul e clar: promovarea.

Liga a doua e specială, e mult diferită de Liga 1. Fiecare echipă luptă, dă totul și avem nevoie să ne întărim cu jucători care să aducă un plus

Dan Alexa, la prezentarea sa ca antrenor principal al Rapidului în 2015

În prima etapă, echipa lui Dan Alexa a trecut cu 3-0 de CS Balotești și se anunța principala favorită la promovare. George Tudoran, revenit în acest sezon la Rapid, a marcat un gol în acel meci.

Rapid a terminat sezonul regulat pe locul 1 cu 54 de puncte, la două puncte de principala contracanditată, Dunărea Călărași și la 10 puncte de Farul Constanța.

CLASAMENT SEZON REGULAT SERIA I, LIGA 2 2015/2016:

LocEchipaMJVEÎGMGPPct
1Rapid241662431054
2Dunărea Călărași241572501352
3Farul Constanța241356463044
4Brăila241356301944
5Clinceni241347452343
6SC Bacău2411310282836
7ACS Berceni24978323534
8Gloria Buzău249411233931
9CS Balotești246810233026
10Foresta Suceava246711223625
11Bucovina Pojorâta243813285017
12Ceahlăul243516144014
13Oțelul243318124312

Primele 6 echipe s-au calificat în playoff. Victoria din etapa 5 din Giulești, împotriva echipei din Călărași, s-a dovedit decisivă.

Promovarea matematică a fost obținută cu o etapă înainte de final, în meciul de pe vechiul stadion Giulești – Valentin Stănescu, contra celor de la Academica Clinceni. Vlad Morar a marcat o dublă (min.43 și 73), iar Kușnir a marcat golul de 3-1 în minutul 83 și a declanșat fiesta în Giulești.

RAPID: Draghia – Kusnir, Cruz, Robuste, Vasile – Costin, Raiciu – Popa, Ruiz, Tudoran – Morar. Antrenor: Dan Alexa.

CLASAMENT FINAL PLAYOFF SERIA I, LIGA 2 2015/2016

LocEchipaMJVEÎGMGPPct
1Rapid10613121144
2Dunărea Călărași1053222841
3Brăila10424161335
4SC Bacău10433161630
5Farul Constanța10316172329
6Clinceni10226152727

Rapid a obținut promovarea, dar după ce o primă instanță a declarat clubul în faliment, nu a mai putut fi aliniată o echipă cu care să se înscrie în Liga 1 în sezonul 2016–2017. Vechea societate a fost desființată, dar susținătorii echipei au format o nouă echipă, CFR București, care a pornit din Liga 5, și al cărui loc a fost preluat în Liga 4 de Academia Rapid.

În iunie 2018, Academia a preluat brandul FC Rapid și a devenit oficial succesoarea clubului Rapid, obținând promovarea în Liga 2 la finalul sezonului 2018/2019.

Articole recomandate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *